fbpx

Як захистити собаку від кліщів

Практично всі власники чули про те, що кліщі небезпечні для собак, та інформації в інтернеті достатньо. І, тим не менш, ми все ще стикаємося з деякими помилками:

-що кліщі викликають у собак захворювання енцефаліт;
-що достатньо накапати краплі на загривку один раз на початку весни і собака буде захищена на весь період;
-Що кліща можна «зловити» тільки в лісі, а якщо ми в ліс не ходимо, то і обробляти собаку не треба;
-Що якщо знайшли на собаці кліща, потрібно терміново ввести сироватку як у людей або почати лікування;
-капають одну піпетку захисного засобу на кількох тварин;
-капають на холку з однієї піпетки щодня, по одній краплі, начебто, щодня захищають від кліщів;
-капають краплі в рот (так-так, і таке було!).

Пік активності кліщів припадає на весну і осінь, але і влітку вони не сплять, тому необхідно проводити обробки з початку весни і до пізньої осені. Одного нанесення крапель на холку на початку весни недостатньо, необхідно регулярно проводити обробки, інтервал залежить від виду крапель або таблеток. Про плюси та мінуси препаратів проти кліщів ми напишемо нижче, а зараз розповімо про заходи, які треба вжити, якщо ваш собаку вже вкусив кліщ:

2. При виявленні, кліща необхідно видалити!

Краще це зробити у ветклініці. Місце, де голова у самки кліща переходить у черевце, дуже ніжне і легко рветься, тому висмикувати кліща за черевце не можна, можна його просто відірвати, голова з лапками залишиться в шкірі, видалити їх дуже складно і зазвичай починається місцевий запальний процес. Видаляти кліща потрібно спеціальним пристосуванням (можна купити у ветаптеці) або пінцетом, що викручують рухами. Щоб захистити себе, надягніть рукавички, тому що невідомо — яка у цього кліща «начинка» — небезпечна для собаки або для людини

Після видалення ранку необхідно обробити антисептиком, наприклад, йодом. Кліщі не тонуть у воді, практично не піддаються висушуванню. Не варто пробувати роздавити їх — це може призвести до поширення інфекції, що переноситься ними. Найкращий спосіб знищення кліща – спалити його.

3. ЗАРАЖЕННЯ БАБЕЗІОЗОМ ВІДБУВАЄТЬСЯ НЕ ВІДРАЗУ ЖЕ В МОМЕНТ УКУСУ…

Як пишуть у деяких статтях в інтернеті, а лише на другу добу, коли самка напивається крові та віддавлює назад рідку (непотрібну їй) частину крові, ось тоді бабезії із слинних залоз кліща під тиском (за принципом шприца) і потрапляють у кров собаки. Тому, малоймовірно, що кліщ, що щойно причепився, з ще не наповненим черевцем, викличе захворювання, хоча і не виключено на 100%. На цьому побудовано роботу більшості захисних препаратів — кліщ може нападати на собаку і кусати її, але виявляється паралізованою діючою речовиною, і не заражає тварину.

4. НЕОБХІДНО ДУЖЕ УВАЖНО СПОСТЕРЕЖУВАТИ ЗА СТАНОМ СОБАКИ, І КОЖЕН ДЕНЬ ВИМІРАТИ ТЕМПЕРАТУРУ ТІЛА РЕКТАЛЬНО.

Справа в тому, що не всі кліщі є переносниками бабезіозу, на собаку може напасти і здоровий кліщ. І, як правило, до появи клінічних ознак захворювання в крові бабезії не виявляються. Першими ознаками, при яких необхідно відразу звертатися до лікаря, є підвищення температури тіла вище 39,5 градусів, млявість, відмова від їжі, слизові оболонки очей і ротової порожнини блідо-рожеві або жовті, сеча з кров’ю або темного кольору, слабкість задніх кінцівок. може бути пронос.В організмі йде руйнування еритроцитів, розвивається анемія, звідси страждають усі органи, насамперед серце, печінка, нирки, селезінка, підшлункова залоза.

Велику помилку власники роблять, коли, бачачи подібні прояви, не звертаються відразу в клініку, а проводять симптоматичне лікування вдома у вигляді жарознижувальних, ласощів для підвищення апетиту тощо. , тим вище можливість вилікувати вихованця. Нерідкі випадки і летальних наслідків, на жаль(( Останнім часом відмічені нетипові прояви бабезіозу, або симптоми можуть бути змащені за хронічної форми. Буває так, що доводиться брати аналізи крові кілька разів, щоб знайти паразитів. Період від зараження до виникнення клінічних ознак може бути від 2 до 20 днів.

5. ПОВТОРЮЄМОСЯ! ДУЖЕ ВАЖЛИВИЙ МОМЕНТ — НЕОБХІДНЕ ТЕРМІНОВОЕ, СВОЄЧАСНЕ ЗВЕРНЕННЯ ДО ЛІКАРЯ ЗА ДІАГНОСТИКОЮ І ЛІКУВАННЯМ!

Чим раніше виявлено захворювання та розпочато лікування, тим більша ймовірність одужання вихованця, за короткий термін (наприклад, 3 дні) та за менші гроші. Непоодинокі випадки, коли власники не розуміють небезпеки хвороби, чекають кілька днів і приходять на прийом, коли лікарям вже складно врятувати собаку.

6. ТОЧНИЙ ДІАГНОЗ МОЖНА ПОСТАВИТИ ТІЛЬКИ ПО МАЗКУ КРОВІ.

Як правило, береться крапля крові на скло з вуха, рідко з кігтя. Можливе виявлення бабезій та у венозній крові. У нашій клініці аналіз готовий відразу на прийомі, через 15-20 хвилин. На фото — в еритроциті 2 грушоподібні утворення фіолетового кольору — це бабезії.

7. ЛІКУВАННЯ.

Лікування складається із запровадження протипаразитарного препарату та курсу крапельниць, які знімають інтоксикацію та допомагають організму відновлюватися. Сироватки з антитілами, як у разі кліщового енцефаліту людини, немає. Протипаразитарний препарат дуже токсичний, тому вводиться лише після встановленого діагнозу, і розраховується строго за вагою собаки. Курс лікування, залежно від ваги собаки, обходиться від 2 до 5 тисяч гривень.

8.ХРОНІКА

При хронічному перебігу всі ці симптоми змащені. І не завжди одразу можна встановити причину захворювання. Після перехворювання на бабезіоз, 80% собак є носіями бабезій (депо в селезінці), клінічні ознаки відсутні. Стійкого імунітету проти бабезій не виробляється, тому тварина може знову і знову хворіти. Відомі випадки, коли, наприклад, собака два роки поспіль хворів на бабезіоз і отримував лікування, на третій рік було лабораторно знову підтверджено захворювання, але власники від лікування відмовилися, собака, на щастя, одужала.

Але це скоріше виняток, ніж правило. для профілактики бабезіозу та бореліозу, на ринку ветеринарних препаратів представлені: краплі на холку, спреї, нашийники, вакцини, таблетки. Дії зовнішніх препаратів різняться на: відлякуючі (спреї-репеленти), контактні (кліщі гинуть при контакті з обробленою шерстю і шкірою) і захищають від зараження бабезіозом, але не захищають від нападу кліщів.


1) Краплі на холку (спот-он). Капель на холку від кліщів та бліх зараз у продажу великий вибір. Є імпортні та вітчизняні, у них різні діючі речовини, різний термін захисту від кліщів та від бліх, ціна від 100 до 850 руб. Найголовніша умова — це проводити обробки правильно і своєчасно, тобто, якщо на упаковці написано, що краплі захищають від кліщів 4 тижні, то і потрібно дотримуватися інтервалу 4 тижні, а не 4,5 або 5 або більше, бо навіть Декілька днів, що собака залишається не захищеною, можуть призвести до захворювання.

Інший важливий момент — купувати піпетки строго за вагою собаки, наносити безпосередньо на шкіру, і не купати собаку за 3 дні до 3 днів після обробки. Завжди уважно читайте інструкцію до протикліщових препаратів — на яку вагу розрахована піпетка, на який термін гарантований захист, з якого віку і ваги цуценя або собаки можна застосовувати препарат, чи підходить він для вагітних і годуючих сук (!).
Плюси: краплі зручні та прості у використанні, їх легко підібрати на певну вагу собаки.
Мінуси: після обробки кілька днів не можна тварин прасувати дітям, і, якщо міститься кілька тварин, не можна, щоб вони облизували один одного (мами та дітки, наприклад).

2) Спреї. Спреї також є на основі різних речовин: фіпронілу (Фронтлайн, Барс, Дана) та піретроїдів (Чистотел, Больфоспрей).
Коли у власників виникають скарги на те, що «препарат не працює», це може означати дві речі:


Власник і його тварина потрапили в ті, що залишилися до 100 відсотків, які гарантують виробники препаратів (наприклад, гарантія виробника 80%, то ви потрапили в 20, що залишилися), за умови дотримання всіх правил і термінів обробок. Власник неправильно проводить обробки — першу обробку проводить не на початку весни, а пізніше, не дотримується інтервалу між обробками, одну піпетку капає кільком тваринам з метою економії, собаку купають, вона плаває в природних джерелах або потрапляє під дощ протягом 3 днів до або після обробки краплями або спреями, або виводять на прогулянку відразу після нанесення крапель. Наприклад, за кордоном усі вакцинації, обробки від глистів, а також обробки проти бліх та кліщів проводить лише ветеринарний лікар, і «неправильні» або невчасні обробки просто виключені.

3) Нашийники. Нашийники просякнуті препаратами, які створюють захисну хмару навколо собаки (відлякує дію), а також поширюються по шерсті та сальних залозах, виконуючи контактний захист. Термін служби нашийника 5-7 міс, носити його необхідно не знімаючи, щоб постійно був контакт із вовною та шкірою, а не як аксесуар на прогулянку. Хоча на багатьох нашийниках написано, що вони водостійкі, все ж таки, якщо собака часто купається, то краще міняти нашийник раніше зазначеного терміну.Не можна застосовувати вагітним, годуючим, хворим і ослабленим тваринам, цуценятам до 2-х місяців, а деякі, наприклад, Беафар — можна тільки з 6-місячного віку.

У деяких собак, при контакті зі шкірою в області шиї, може викликати місцеву подразнювальну дію. Деякі власники перестраховуються, і застосовують для захисту одночасно краплі та нашийник. Цього краще не робити, оскільки при змішуванні двох препаратів із різних груп на шкірі виходить щось третє, невідомо як впливає на організм тварини, цілком здатне викликати алергічну реакцію чи інтоксикацію.

4) Пігулки, всередину. Чудова новинка останніх років, слава розробникам! Плюси: Ефективність до 100%!
Багато досвідчені собаківники вже зробили свій вибір на користь того чи іншого способу захисту вихованця від кліщів та бабезіозу. Сподіваємося, що дана стаття допоможе визначитися з вибором власникам собак-початківцям, а також внесе ясність у вже наявні уявлення та переконання собаківників про обробки проти кліщів.
Нехай ваші вихованці будуть здорові.